Skip to Content

Jakie rozmiary i fasony szlafroków warto oferować gościom hotelowym?

Jakie rozmiary i fasony szlafroków warto oferować gościom hotelowym?

Szlafrok to ważny element hotelowego wyposażenia. Jego chłonna struktura szybko absorbuje wodę z powierzchni ciała, a także chroni je przed natychmiastową utratą ciepła. Wybierając odpowiednie modele szlafroków dla swoich gości, warto wziąć pod uwagę ich skład, właściwości, a także sposoby, dzięki którym można wydłużyć ich czas eksploatacji.

Czy istnieją uniwersalne szlafroki dla gości hotelowych?

Osoby, które po raz pierwszy kupują szlafroki do pokoju hotelowego, często zadają pytania dotyczące ich rozmiaru. Pojawiają się np. wątpliwości, czy lepszym rozwiązaniem będzie rozmiar uniwersalny, czy też jasno określony przez producenta (np. S, M, L, XL itd.). Decydując się na uniwersalny rozmiar szlafroka dla gości hotelowych, trzeba wybrać model łączący w sobie rozmiary od S do nawet L. Nie jest to proste, gdyż szlafrok o takim rozmiarze powinien być dość luźny, a jego podstawową cechą powinny być charakterystyczne, luźne rękawy.

Jeśli nie wiadomo, jaki szlafrok do hotelu będzie odpowiedni, warto zwrócić uwagę na modele sięgające do połowy łydki i koniecznie wyposażone w pasek w talii. Problem polega na tym, że osoby o drobnej budowie ciała i tak będą "tonąć" w tak dużym szlafroku. Dlatego szlafrok uniwersalny warto zastąpić modelami w rozmiarze S, M i L lub S/M i L/XL, które powinny zaspokoić potrzeby większości gości. Niektóre hotele mają w swoich pokojach szlafroki o większych rozmiarach (np. XXXL), a także szlafroki dla dzieci, ale są one dostępne jedynie na zamówienie.

Uwaga! Mniejsza ilość szlafroków dostępnych w różnych rozmiarach ułatwia ich magazynowanie i wydawanie.

Rozmiar szlafroka - co warto wiedzieć?

Co oznacza rozmiar szlafroka? To bardzo ważny parametr, który dzięki zastosowaniu określeń takich jak S (small), M (middle), lub L (large) można w jakimś stopniu uporządkować. Na szczęście szlafroki to akcesoria łazienkowe, które pod względem rozmiarowym są dość elastyczne, dlatego nie ma potrzeby podawania tu dokładnych (numerycznych) rozmiarów.

  • rozmiar S i M - najmniejsze szlafroki są idealne dla kobiet i osób o drobnej posturze, których maksymalny wzrost wynosi 170 cm,
  • rozmiar L i XL - szlafroki w tym rozmiarze są najczęściej wybierane przez właścicieli hotelu - poleca się je osobom, których wzrost wynosi od 170 do 185 cm,
  • rozmiar XXL i więcej - poleca się je osobom o wzroście co najmniej 185 cm,

Wyjątek od tej reguły stanowią szlafroki hotelowe dla dzieci, które dobiera się pod kątem widełek wiekowych.

Z czego powinien być wykonany szlafrok?

Jeśli wiadomo już, jak dobrać rozmiar szlafroka w hotelu, to kolejnym krokiem powinna być ocena dostępnych modeli pod kątem użytego do ich produkcji materiału, a co za tym idzie - ich wytrzymałości na częste pranie.

Największą trwałością charakteryzują się szlafroki, które wykonane są z połączenia bawełny i poliestru. Przykładem jest tu model Mika, który składa się z aż 60 procent poliestru i 40 procent bawełny. Dzięki dodaniu tworzywa sztucznego, wytrzymały szlafrok hotelowy do częstego prania:

  • jest odporny na zjawisko kurczenia (po ekspozycji na ciepło),
  • nie jest podatny na deformację,
  • charakteryzuje się znacznie większą żywotnością.

W obiektach klasy premium często stosuje się ekskluzywne szlafroki dla hoteli SPA, które charakteryzują się doskonałą ciepłotą i miękkością. Produkuje się je najczęściej z czystej bawełny 100 procent, która sprawia, że szlafrok jest nie tylko komfortowy, ale i estetycznie wykonany.

Wybór szlafroków a ich gramatura - czym kierować się przy zakupie?

Gramatura szlafroka określa masę jednego metra kwadratowego materiału, z którego wykonany jest wybrany model. Im będzie on grubszy, tym wartość ta będzie wyższa. Przykładowo ciepły, gruby szlafrok hotelowy typu frotte może mieć gramaturę wynoszącą od 300 do 400 g/m2. To uniwersalne rozwiązania, które łączą w sobie optymalną chłonność, komfort noszenia, a także dużą żywotnością.

Gramatura danego modelu będzie miała również wpływ na jego zastosowanie. Standardowy szlafrok do SPA nie jest ciężki, gdyż służy przede wszystkim do okrywania ciała. Oznacza to, że nie musi on przyjmować dużej ilości wilgoci.

Wybór odpowiedniej gramatury szlafroka zależeć będzie od:

  • przeznaczenia (np. szlafroki do łazienki lub SPA),
  • poziomu komfortu obiektu hotelarskiego.

Czy personalizacja szlafroków poprzez haft z logo hotelu jest opłacalna?

Czy warto zdecydować się na szlafroki z logo hotelu? Dzięki dodatkowemu haftowi wzrasta rozpoznawalność danego obiektu, ale też rosną koszty jednostkowej produkcji. W obiektach średniej i najwyższej klasy inwestycja w szlafroki hotelowe jest jak najbardziej uzasadniona, gdyż kojarzy się z prestiżem i podnosi poziom obsługi. Poza tym obecność haftowanego logo korzystnie wpływa na tzw. brand experience danej marki.

Dzięki dodatkowemu logo szlafrok hotelowy:

  • buduje pozytywny obraz marki, która kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem,
  • sprawia, że dana marka staje się elitarna,
  • świadczy o profesjonalizmie i dbałości o szczegóły,
  • z perspektywy zarządzania tekstyliami, szlafroki z logo rzadziej się gubią lub mylą w pralniach, co przekłada się na realne oszczędności i sprawniejszą logistykę w codziennej pracy hotelu czy SPA.

Jak dbać o szlafroki hotelowe, aby maksymalnie wydłużyć ich trwałość?

Każdy hotelowy szlafrok frotte lub SPA nabywany jest przez właścicieli obiektów z myślą o jak najdłuższej eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że na ostateczną żywotność zakupionego modelu wpływa m.in. sposób jego prania. 

Dlatego:

  • szlafroki powinny być prane w temperaturze maksimum 60 stopni Celsjusza,
  • podczas prania nie należy używać silnych detergentów, w tym wybielaczy i preparatów opartych na reaktywnych chemicznie enzymach,
  • w trakcie prania nie stosuje się zmiękczaczy tkanin,
  • ważne jest regularne kontrolowanie stanu szlafroka, w trakcie którego usuwamy wypadające nitki,
  • szlafroki hotelowe mogą być suszone w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze,
  • posiadamy większy zapas szlafroków - większa pula pozwala na dłuższe okresy regeneracji tkaniny między praniami, co wydłuża żywotność całej kolekcji.

Wiedząc, jakie są optymalne rozmiary szlafroków hotelowych, czym kierować się przy ich wyborze, a także jak o nie dbać można przystąpić do pierwszych zakupów. Szlafroki hotelowe można też zakupić w mniejszych, pojedynczych partiach, dzięki czemu będzie można je łatwo przetestować.

Jak często wymieniać tekstylia w hotelu?
Praktyczne wskazówki.