Skip to Content

Ręczniki kąpielowe, do rąk, do twarzy – ile i jakie warto mieć w pokoju hotelowym?

Ręczniki kąpielowe, do rąk, do twarzy – ile i jakie warto mieć w pokoju hotelowym?

Organizując wyposażenie hotelowego pokoju, właściciel lub zarządca obiektu powinien wczuć się w potrzeby gości. Dotyczy to również tak oczywistych kwestii, jak dobór ręczników, w tym ich zastosowania oraz liczby. Sprawdźmy, jakie ręczniki powinny znaleźć się na wyposażeniu obiektu i czym należy kierować się przy ich wyborze.

Ręczniki hotelowe do pensjonatu lub hotelu - klasyfikacja według rozmiaru i zastosowania

Wyróżniamy kilka rodzajów ręczników hotelowych, które można klasyfikować na podstawie ich rozmiaru, a co za tym idzie również i samego zastosowania:

  • ręczniki małe 30x30 cm (tzw. myjki) - przeznaczone do osuszania twarzy, części ciała oraz zabiegów pielęgnacyjnych,
  • ręczniki do rąk 50x100 cm - to podstawowy element wyposażenia łazienki,
  • ręczniki kąpielowe 70x140 cm lub 100x150 cm,
  • ręczniki plażowe 90x180 cm lub większe - idealne do łazienki lub na plażę. 

Wielu hotelarzy popełnia błąd, ograniczając wyposażenie łazienki do jednego lub maksymalnie dwóch ręczników. Jest to niestety błąd, który znacznie utrudnia utrzymanie gościom odpowiedniego poziomu higieny. 

Jakie wysokiej jakości ręczniki hotelowe powinny znajdować się w pokoju hotelowym?

Biorąc pod uwagę powyższą klasyfikację, na wyposażeniu łazienki powinny znaleźć się minimum trzy chłonne ręczniki najwyższej jakości: ręczniki małe (myjki), ręczniki do rąk, a także ręczniki kąpielowe. 

Liczba i rodzaj dostępnych ręczników zależy również od rodzaju prowadzonego obiektu wypoczynkowego. W małych pensjonatach można ograniczyć się do dwóch podstawowych ręczników: do rąk oraz kąpielowych. W obiektach liczących 3, 4 oraz 5 gwiazdek, niezbędny będzie już komplet trzech wspomnianych ręczników. 

Z kolei w hotelach, w których działa basen lub odrębna przestrzeń rekreacyjna, standardem są wszystkie cztery rodzaje ręczników, w tym zestawy plażowe. To samo dotyczy obiektów noclegowych, które pełnią funkcję centrów i ośrodków SPA. W skład ich wyposażenia powinny obowiązkowo wchodzić ręczniki przeznaczone do kosmetyki twarzy i poszczególnych części ciała (np. 30x30 lub 30x50 cm). 

Charakterystyka ręczników hotelowych - jakie tekstylia sprawdzą się w hotelu?

Typowy ręcznik hotelowy znacząco różni się od swego domowego odpowiednika. Dlatego hotelarze, którym zależy na komforcie swoich klientów, powinni wybierać modele, które posiadają ściśle określone cechy. 

  1. Gramatura. Łazienka hotelowa to idealne miejsce dla ręczników o bardzo dużej gramaturze wynoszącej od 400 do 550 g/m2. Są one puszyste, miękkie i doskonale nadają się do osuszenia ciała. Duży ciężar pojedynczego metra kwadratowego przekłada się również na wzrost wytrzymałości oraz poziom luksusu.
  2. Materiał wykonania. W hotelu jest miejsce zarówno dla małych, jak i dużych ręczników wykonanych z bawełny oraz jej odmian (np. adamaszek, satyna bawełniana, perkal). Materiały te doskonale znoszą pranie w wysokich temperaturach i co równie ważne - zapewniają komfort użytkowania  nawet najbardziej wymagającym gościom.
  3. Właściwości eksploatacyjne. Ręczniki hotelowe najwyższej jakości powinny być wytrzymałe oraz odporne na częste pranie. Zaleca się również, aby wybierać modele wyprodukowane z materiału, który posiada stosowne certyfikaty.

W hotelach 4 i 5 gwiazdkowych warto uzupełnić ofertę ręczników o dodatkowe akcesoria, takie jak np. szlafroki. Dzięki nim można utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała po wyjściu z rozgrzanej łazienki. 

Uwaga! Hotel to także miejsce odpowiednie dla ręczników o niższej gramaturze (np. 250 g/m2). Ich chłonność jest również bardzo wysoka, a dzięki mniejszej gęstości wchodzące w ich skład włókna szybciej schną. Warto też dodać, że ręczniki te sprawdzą się nie tylko w samym hotelu, ale też w strefach wellness oraz SPA. 

Ręcznik hotelowy biały z bawełny - jak potwierdzić jego jakość?

Potwierdzeniem jakości ręczników hotelowych są m.in. certyfikaty, takie jak np. Öko-Tex Standard 100. Świadczy on o tym, że wszystkie składniki wchodzące w skład ręcznika są całkowicie bezpieczne dla użytkownika i nie stanowią dla niego zagrożenia alergologicznego. Co ważne, certyfikat sporządzany jest dla ręczników (oraz np. pościeli bawełnianej), które zostały surowo przetestowane pod kątem wszystkich niezgodności z ewentualnymi normami. 

Najwyższej jakości ręczniki z logo - czy warto?

Inwestując w ręczniki do hotelu, warto również zwrócić uwagę na możliwość ich personalizacji. Dzięki niej można je przypisać nie tylko do określonego obiektu hotelowego (np. wyszyta nazwa lub logo), ale też do konkretnego pomieszczenia.

Ręczniki, które zostały poddane znakowaniu, są już na stałe przypisane do konkretnego obiektu. Dzięki temu spada ryzyko ich ewentualnego zagubienia. Nie można też zapominać, że logo i nazwa hotelu na ręczniku mają również wymiar marketingowy i w związku z tym mogą skuteczniej zwiększać świadomość marki wśród użytkowników. 

Reasumując, dobierając ręczniki do hotelu, warto zwracać uwagę zarówno na ich liczbę, jak i rodzaj. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też personalizacja zamówionych modeli.

Jaki najlepszy materiał na pościel wybrać?